Tak! Regularne używanie tego narkotyku zwiększa ryzyko wystąpienia psychozy aż o 159 proc. Dowiedz się czym właściwie jest psychoza oraz jak amerykańscy naukowcy obliczyli wartość zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia tego zaburzenia.

Czym jest psychoza?

Psychoza jest stanem umysłu, w którym występują zakłócenia w postrzeganiu rzeczywistości. W niektórych przypadkach dana osoba ma problemy z odróżnieniem tego, co jest rzeczywiste, a co nie. Osoby dotknięte psychozą doświadczają dezorganizacji sposoby myślenia. Jednym z objawów są fałszywe przekonania (urojenia) oraz widzenie i słyszenie rzeczy, których nie doświadczają inne osoby (halucynacje). Osoby będące w stanie psychozy żyją w przekonaniu o realności swoich przeżyć. Wydaje im się, że funkcjonują normalnie.

Badania amerykańskich naukowców

Kanadyjski zespół z University of Montreal  przeanalizował dane na temat pięcioletnich obserwacji 4 tys. nastolatków z 31 szkół. 8 proc. z nich w wieku od 13 do 16 lat doświadczyło nawracających objawów przypominających psychozę. Następnie badacze sprawdzili na ile odurzanie się marihuaną, zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia się wśród owych 8 proc. Badacze zarejestrowali, że przejście z okazjonalnego do codziennego lub cotygodniowego używania narkotyku zwiększało ryzyko wystąpienia psychozy o 159 proc.

Prof. Patricia Conrod, jedna z autorek badania uważa, że celem wszystkich strategii antynarkotykowych powinno być zniechęcanie młodzieży do sięgania po marihuanę, ale potrzeba specjalnie ukierunkowanego podejścia, by opóźnić lub zapobiec stosowaniu tego narkotyku przez młodych ludzi zagrożonych psychozą.

Badaczka zwraca przy tym uwagę na skuteczność tego rodzaju strategii. Jako przykład podaje opracowany przez nią program angażujący szkołę, który zmniejszył kontakt z marihuaną u uczniów aż o 33 proc. Pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia, czy takie podejście zmniejsza ryzyko psychozy - przyznają naukowcy.

Źródła

  • Josiane Bourque, Mohammad H. Afzali, Maeve O'Leary-Barrett, Patricia Conrod, “Cannabis use and psychotic-like experiences trajectories during early adolescence: the coevolution and potential mediators", Journal of Child Psychology and Psychiatry 2017.
Możesz ocenić ten artykuł: